Menopauza – naturalny proces w życiu każdej kobiety

„Wiek zmian” to ważny okres w życiu każdej kobiety, któremu często towarzyszy wiele nieprzyjemnych objawów. W tym czasie organizm potrzebuje odpowiednich dawek witamin i składników mineralnych 구글맵 지도 다운로드. Menopausal Formula to produkt o wyjątkowej recepturze, wzbogacony roślinami leczniczymi, zapewniający prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, a także usuwający nieprzyjemne objawy menopauzy Sakura Tower.
Menopauza – dieta i aktywność łagodzą objawy
Pierwsze objawy przekwitania kobiety nie są odczuwalne, jednak można je stwierdzić w badaniach poziomu hormonów

Estrogeny – hormony regulujące prawidłowy cykl u kobiety, są w ok Windows 7 usb installation download. 60 proc. produkowane przez jajniki (resztapowstaje w wyniku procesów zachodzących m.in. w tkance tłuszczowej i mięśniowej).

Ze starzeniem się organizmu jajniki są coraz mniej sprawne, dlatego też spada poziom estrogenów, a zwłaszcza jednego z nich – estradiolu, którego większość wytwarzają właśnie jajniki Sonavia.
Maleje też poziom progesteronu – drugiego najważniejszego hormonu. Ten spadek estrogenów i progesteronu można stwierdzić w badaniach już od ok 컴퓨터 라이브 배경화면 다운로드. 40. roku życia kobiety. Jednocześnie stopniowo rośnie poziom dwóch innych hormonów: FSH i LH.

Przed menopauzą cykle są zwykle coraz krótsze, a krwawienia dłuższe i bardziej obfite 카앤유 다운로드. Zaburzenia normalnego cyklu to najbardziej typowy objaw zbliżającej się menopauzy. Rzadziej też dochodzi do owulacji. Aż w końcu miesiączka zanika video share.

Uciążliwości klimakterium
Objawy klimakterium mogą się pojawić już kilka lat przed ostatnią miesiączką. Niestety, utrzymują się przynajmniej kilka, a czasem kilkanaście lat po niej fsx 다운로드. Dotkliwie odczuwa ten okres ponad 90 procent pań. Choć generalnie otyłość nie służy zdrowiu, tęższe panie lepiej znoszą klimakterium -niedobory estrogenów z jajników (głównie estradiolu) nieco redukują te pochodzące z procesów zachodzących w tkance tłuszczowej (estron) 녹스 앱 다운로드.

Następstwa menopauzy

Niedobór estrogenów i progesteronu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Do menopauzy żeńskie hormony dość skutecznie chronią kobietę np 맵핑소스 다운로드. przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Zagrożenie chorobą wieńcową i zawałem serca gwałtownie rośnie u kobiet zwykle po 50. roku życia. Brak hormonów negatywnie wpływa też na układ kostny – gęstość tkanki kostnej systematycznie maleje.

Jeśli jeszcze do tego kobieta pali papierosy, pije dużo kawy, jest szczupła, osteoporoza może stanowić poważny problem. W okresie okołomenopauzalnym rośnie również zagrożenie rozwojem mięśniaków macicy oraz nowotworu sutka. Wszystkiemu można jednak zapobiec lub przynajmniej znacznie zmniejszyć dolegliwości. – Niezmiernie istotny jest styl życia: dieta bogata w witaminy i minerały, duża aktywność fizyczna i taka codzienna troska o zdrowie nie tylko znacząco zmniejszają objawy klimakterium, ale też chronią przed chorobami, które mogą rozwinąć się w tym okresie -podkreśla dr Antoni Marcinek, specjalista ginekolog-położnik.

Najbardziej typowe objawy klimakterium

 

Uderzenia gorąca 
nagła fala ciepła spływa zwykle od twarzy w dół, towarzyszy temu silne pocenie się i dreszcze, kilka razy na dobę, a najczęściej nocą
Zmienność nastroju
skłonność do płaczu, drażliwość, zaburzenia koncentracji, niepewność, apatia, brak „napędu” do życia

 

Suchość pochwy
mniejsza odporność na infekcje układu moczowo-płciowego, może dochodzić do nie trzymania moczu

 

Przesuszenie i utrata jędrności  skóry

 

Utrata jędrności biustu
na skutek zaniku tkanki gruczołowej w sutkach.

 

TRZY FAZY KLIMAKTERIUM 

Premenopauza
Pojawić się może około 40. roku życia. Nie ma jeszcze objawów klimakterium, ale poziom FSH jest już podwyższony, częstsze są też cykle bezowulacyjne.

 Perimenopauza
Zaczyna się ok. 45. roku życia i kończy po menopauzie. Wzrost FSH i LH jest wyraźny, znacząco obniża się poziom estrogenów i progesteronu. Już w tym okresie mogą wystąpić tzw. objawy wypadowe, czyli najbardziej dokuczliwe objawy klimakterium.

 Postmenopauza
Krwawienie nie występuje, poziom FSH i LH jest wysoki, estrogenów i progesteronu – bardzo niski. Prawie każda kobieta uskarża się na uderzenia gorąca, zmienność nastroju i inne dolegliwości uznawane za typowe dla klimakterium.