Za i przeciw terapii hormonalnej

 

Michael Lauer, dyrektor amerykańskiego National Heart Lung and Blood Institute przy Narodowym Instytucie Zdrowia, tłumaczy: – Badanie to dostarcza kolejnych dowodów na to, że stosowanie złożonej terapii hormonalnej przez pięć lat może być szkodliwe powerdirector intro source. Całe skumulowane zagrożenie nie znika ot tak, po prostu.
Brytyjscy specjaliści zajmujący się regulacjami w farmaceutyce radzą, by stosować HTZ do kontroli objawów menopauzalnych w jak najmniejszej skutecznej dawce i najkrócej jak to tylko możliwe Download apple quicktime player.
Pozwala to zmaksymalizować korzyści i zredukować zagrożenia, gdyż dowody wskazują na to, że HTZ przynosi najwięcej niekorzystnych efektów po 60 webtoon satoon. roku życia. Okazuje się, że szczególnie u młodszych kobiet HTZ zmniejsza ryzyko zawałów serca.
Nowe badanie nie podjęło próby rozbicia wyników w odniesieniu do poszczególnych grup wiekowych, nie można więc stwierdzić, czy utrzymujące się zagrożenie nowotworowe zależy od wieku. W Stanach Zjednoczonych niektórzy naukowcy łączyli nagły spadek zapadalności na raka piersi w 2003 roku (o 6,3 procent) właśnie z nagłym odstawieniem HTZ przez dużą liczbę kobiet.
Ostatnie badania nie potwierdzają tego twierdzenia, ponieważ obejmują zbyt mało kobiet, by wychwycić zmianę tego rodzaju. Konieczne jest dalsze badanie obserwacyjne, zaznaczają autorzy.

 

Za i przeciw

Jakie są korzyści stosowania HTZ?
Wiele kobiet – lecz nie wszystkie – w momencie, gdy osiąga wiek menopauzalny, cierpi z powodu licznych dolegliwości. Obejmują one uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy, wahania nastroju, spadek libido, brak energii. HTZ może osłabić te objawy, ale nie odwraca procesu starzenia.

Jakie są długoterminowe korzyści?
Istnieją dowody na to, że stosowanie HTZ przez pięć lat zmniejsza ryzyko złamań kości w następstwie osteoporozy oraz ryzyko raka jelita grubego.

A jakie są zagrożenia?
Badania wykazały zwiększone ryzyko choroby serca, udaru, raka piersi i jajnika. Najnowsze badanie wykazało, że zagrożenie to utrzymuje się kilka lat po zaprzestaniu stosowania HTZ.

Dlaczego te wyniki są kontrowersyjne?
Niektórzy lekarze uważają, że wyniki badania są źle odczytane i twierdzą, że ryzyko sercowe u młodszych kobiet – tych, u których menopauza dopiero się zaczyna – jest mniejsze.

Co więc zalecają medyczne autorytety?
HTZ jest leczeniem właściwym dla krótkotrwałego zmniejszenia objawów menopauzalnych, gdy jest stosowana w najmniejszej skuteczniej dawce, najkrócej jak to jest możliwe. Nie powinna być jednak stosowana u kobiet, u których nie występują dolegliwości. Nie powinna być także stosowana jedynie w celu zapobiegania osteoporozie – z wyjątkiem kobiet, u których żadne inne leczenie nie jest skuteczne.

 

Źródło: The Times

 


Strony:Wstecz 1 2