Dieta dzieci do 1 roku życia

 

Dzieci, które są zarażone drożdżakami powinny stosować dietę nieco odmienną od diety dla dorosłych. Młody organizm cechuje szybszy metabolizm, szybsza przemiana wodno-elektrolitowa oraz szybsze zużycie glukozy i tłuszczów – jako materiał energetyczny.

Zbyt duże ograniczenie węglowodanów mogłoby spowodować zaburzenie funkcjonowania mózgu, objawiające się ospałością, brakiem energii oraz silnym rozdrażnieniem.

 

Najwłaściwszym pokarmem dla małego dziecka jest mleko matki, jeśli jednak z różnych względów nie jest to możliwe, to dla dzieci zakażonych drożdżakiem Candida najlepsze jest mleko hydrolizowane – Nutramigen lub ProSobee 1 i 2,które jest oparte na białku soi.
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania ProSobee jest reakcja uczuleniowa na białko soi.

Nutramigen
Skład: białko – hydrolizowana enzymatycznie kazeina;
tłuszcze – oleje roślinne;
węglowodany- polimery glukozy;
składniki mineralne, witaminy, pierwiastki śladowe.
Wskazania: alergie na białko pokarmowe ( w tym alergia na białko mleka krowiego), nietolerancja laktozy i sacharozy, kolka jelitowa, drożdżyca.
Dawkowanie: w zależności od potrzeb dziecka, podejście indywidualne.

Od 6 miesiąca życia należy wzbogacić dietę ze względu na coraz większe zapotrzebowanie dziecka.

Propozycja posiłku 1:
Obrać 1/2 kg marchwi najlepiej znanego pochodzenia (ekologiczne – nie stosować młodej marchewki spod folii, zawiera ogromne ilości sztucznych nawozów), zalać przegotowaną wodą i ugotować do miękkości. Wodę z gotowania użyć do przygotowania mleka. Natomiast marchew zmiksować. Do ok 100 ml mleka dodać 1 łyżkę papki ze zmiksowanej marchwi. Resztę marchwi można użyć do przygotowania odrębnego posiłku.
Uwaga: Nie dodawać cukru.

Propozycja posiłku 2:
Rozgotować niewielką ilość ryżu brązowego tak żeby zrobiła się papka.
Na porcję mleka w ilości 100 ml dodać 1 łyżkę stołową rozgotowanego ryżu. Można również do rozgotowanego ryżu dodać trochę zmiksowanej marchwi i podać dziecku jako odrębny posiłek.

ProSobee 1 i 2:
Preparat bezglutenowy pozbawiony laktozy i sacharozy. Źródłem białka jest w nich izolowane białko soi uzupełnione L-metioniną. Nie zawiera białek mleka krowiego. ProSobee 1 przeznaczony jest dla dzieci do 5 miesiąca życia, ProSobee 2 od 5 m.ż.

Wskazania: nietolerancja laktozy mogąca powodować biegunkę, nadwrażliwość na białko krowie oraz w przypadku innych zaburzeń w żywieniu, drożdżyca układu pokarmowego.
Przeciwwskazanie: Uczulenie na białka soi.
Dawkowanie: w zależności od potrzeb dziecka, podejście indywidualne.

Ponadto należy dzieciom w zależności od wieku podawać:
zupy jarzynowe z żółtkiem i białym mięsem ( najlepiej drobiowe z indyka). W przypadku alergii na jaja kurze należy je wykluczyć z diety;
naturalne soki owocowe przygotowane ze świeżych owoców, należy je włączać stopniowo w zależności od wieku dziecka, najpierw w rozcieńczeniu i zawsze wprowadzać jeden rodzaj owocu. W późniejszym czasie stopniowo rezygnować z rozcieńczenia. Sokami zasadowymi, które wypłukują i neutralizują toksyny – odkwaszająco działa sok z grejpfruta i cytryny należy podawać je w rozcieńczeniu , można je łączyć z sokami ze świeżych jarzyn.
Woda do picia niegazowana albo z filtra o odwróconej osmozie.
Dodatkowo warto podawać dzieciom naturalne preparaty witaminowo-mineralne, brak niektórych składników w znaczący sposób wpływa na rozwój dziecka i na odporność jego organizmu.

Produkty naturalne
Pro Steps Daily – jego zaletą jest to że jest w postaci micelatu tzn. wchłania się ze śluzówki , zawarta w nim wit. B nie jest pozyskiwana z drożdży co w przypadku zaburzeń pracy jelit, drożdżycy jest niezwykle istotne i dla tych dzieci jest szczególnie polecane.
Polinesian Noni
AC Zymes

Przykładowe przepisy dla dzieci powyżej 1 roku życia i osób dorosłych do stosowania podczas kuracji przeciwko drożdżycy-candida

DIETA TO KONIECZNOŚĆ

Dieta dla dziecka do 1 roku życia

PRZYKŁADOWE MENU DLA OSÓB Z GRZYBICĄ -CANDIDA

Śniadanie
Obiad
Kolacja
Surówki

KURACJA ODTRUWAJĄCO-OCZYSZCZAJĄCA Z GRZYBÓW
Dorośli
Dzieci