Jod (J) – pierwiastek życia

 

jodJod jest pierwiastkiem chemicznym występuje w skorupie Ziemi w postaci izotopu (jod – 127). Spośród 21 izotopów jodu, największe zastosowanie w diagnostyce i terapii ma jod -131, który emituje cząstki beta minus oraz promienie gamma. W tym artykule przedstawiam rolę i znaczenie jodu w ustroju ludzkim.
Istnieje ścisły związek między występowaniem jodu w organizmie ludzkim, a jego siłą obronną i możliwością przeciwstawienia się chorobom. Ale największe znaczenie ma jod dla tarczycy, której jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Przez dwa płaty tarczycy znajdujące się z przodu szyi przepływa w ciągu 17 minut krew z całego organizmu. Słabsze zarazki, które wniknęły do ustroju (np. przez zranioną skórę, przez błonę śluzowa nosa, gardła lub przewód pokarmowy) przedostają się do krwioobiegu i są przenoszone do gruczołów tarczycy i tam zabijane przez jod, natomiast silniejsze są osłabiane za każdym siedemnastominutowym obiegiem krwi, w końcu giną.

Istnieje ścisły związek między siłami, jakimi dysponuje człowiek, a pobieraną przez niego optymalną ilością jodu. W przypadku wyczerpania należy przede wszystkim sprawdzić, czy gleba, z której pochodzi pożywienie nie jest uboga w jod, a także w kobalt, magnez i żelazo.

Dodatkową właściwością jodu jest uspokojenie organizmu oraz uwolnienie go od napięcia nerwowego, które objawiają się wzmożoną pobudliwością, bezsennością i ciągłym niepokojem. inną funkcj jodu jest usprawnienie myślenia oraz zapobieganie nadmiernej otyłości, jod sprzyja bowiem spalaniu tkankowemu produktów spożywczych. Nie spalone produkty spożywcze gromadzą się jako niepożądany tłuszcz, balast i toksyny.

Picie wody chlorowanej i spożywanie nadmiaru soli powoduje w tarczycy utratę jodu, który jest wypierany przez chlor.

 

Niedobór jodu powoduje:
niespokojny sen, zmęczenie poranne, , przy przedłużającym się braku jodu pojawiają się wole  (przerost tarczycy niedoczynnej) następuje obniżenie ciśnienia krwi, zwolnienie tętna, zmniejszona aktywność fizyczna i psychiczna czasem otyłość. Niedobór jodu powoduje obniżenie odporności i częstsze pojawienie się chorób np. angina dlatego zaleca się wówczas wyjazd nad morze gdzie w powietrzu może znajdować się nawet 17 mikrogramów w 1 m (metr sześcienny).
W stanach nadczynności tarczycy następuje przyspieszone tętno, rozdrażnienie, nerwowość, stała utrata masy ciała, wytrzeszcz oczu.
Nadmiar jodu powoduje:
błona śluzowa nosa jest cały czas mokra, cieknie i człowiek ma wieczny katar.

 

algi2

Źródłem jodu są:
ryby morskie, żółtka jaj, banany, algi morskie, tran (omega3), rzodkiewka,  rzodkiew, marchew, pomidory, ziemniaki, kapusta, sałata, cebula, truskawki, poziomki, fasola, szpinak, rabarbar, szparagi, wątróbka.Najlepiej przyswajalny jod jest w produktach spożywczych, sól nieoczyszczona, sól morska.

( źródło: Apteka Natury –  Jadwiga Górnicka)

 

Suplementy diety CaliVita zawierające w swoim składzie jod:
Full Spectrum
Lion Kids Multivitamin + Vitamin D
Menopausal Formula
Power Mins
New Life
Super Mega 50
Senior Formula
Vital O
Vital A
Vital B
Vital AB
Ocean 21 (algi morskie)
Spirulina Max  (algi)
Spirulina Chlorella Plus  (algi)

 

ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej. Pierwszy wymagany zakup z zapisem do klubu CaliVita na sumę co najmniej 85 zł (ceny klubowej).