Mangan (Mn) – pierwiastek życia

 

 

manganMangan jest konieczny do prawidłowego rozwoju komórek, uczestniczy  procesie wytwarzania krwi. Jest jednym ze składników kości, wpływa na stan skóry, na funkcjonowanie mózgu, zapobiega bólom stawów.

Dzienne zapotrzebowanie na mangan wynosi ok. 3-10 mg i w zasadzie jest pokrywane przez normalną dietę. Znacznie więcej manganu dostarczane jest przy  diecie wegetariańskiej, jednak nie stanowią one zagrożenia zatruciem manganem jeśli dostarczane są z pożywieniem.

 

orzechy-i-nasiona

Źródłem manganu jest:
herbata, żurawina, pieprz, kakao, orzechy, migdały, ziarna zbóż.

 

Objawy niedoboru manganu:

ubytek masy ciał, niedokrwistość, zaburzenia w układzie krążenia, oddychania, ośrodkowego układu nerwowego, opóźnienie wzrostu u dzieci, zmiany skórne i kostne, nieprawidłowa mineralizacja kości, osłabienie płodności.

Objawy nadmiaru manganu:
krzywica, niedoczynność tarczycy, drgawki epileptyczne, marskość wątroby, depresja, bezsenność, halucynacja, zaburzenia neurologiczne.

(źródło Jedz dobrze.plApteka Natury –  Jadwiga Górnicka)

 

Suplementy diety CaliVita zawierające w swoim składzie mangan:

Power Mins
Senior Formula 
Full Spectrum 
Lion Kids Multivitamin + Vitamin D 
Vital O 
Vital A 
Vital B 
Vital AB
Menopausal Formula

 

ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej. Pierwszy wymagany zakup z zapisem do klubu CaliVita na sumę co najmniej 85 zł (ceny klubowej).