Miedź (Cu) – pierwiastek życia

 

miedzMiedź jest zaliczana do grupy pierwiastków niezbędnych dla organizmu człowieka ze względu na funkcje, jakie wykonuje bądź wspomaga. Przede wszystkim pierwiastek ten sprzyja wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego i ułatwia jego przyswajanie. Wraz z żelazem bierze udział w syntezie hemoglobiny, uczestniczy w tworzeniu kości i utrzymaniu w sprawności osłonek mieliny włókien nerwowych, co jest szczególnie ważne dla chorych na stwardnienie rozsiane (SM). Miedź wchodzi w skład enzymów i pobudza ich aktywność.

Organizm dorosłego człowieka zawiera 100-150 mg miedzi, a najwięcej tego pierwiastka znajduje się w kościach i wątrobie.

Przeciętna dieta dostarcza 2,5-5 mg miedzi co całkowicie pokrywa zapotrzebowanie organizmu.

 

Objawy niedoboru miedzi:
występują dość rzadko, może pojawić się w wyniku niedożywienia, choroby nerczycy oraz biegunce, mogą wystąpić objawy niedokrwistości, zahamowania wzrostu,  wzrost cholesterolu we krwi.

 

Objawy nadmiaru miedzi:
anemia, zaburzenia układu oddechowego, zaburzenia funkcjonowania wątroby, miedź może wywołać nudności, ataki gorączki, oraz zatrucia (dawka śmiertelna 10 g). Siarczan miedzi wywołuje zielone wymioty, bóle brzucha, biegunkę, szkodzi nerkom i wątrobie, częsty kontakt z miedzią może wywołać choroby skórne. Zła przemiana miedzi nosi nazwę choroby Wilsona, w której dochodzi do zwyrodnienia jąder soczewkowych w mózgu, a także do marskości wątroby.

 

burak-szpinak

Źródłem miedzi są:
orzechy, wątroba wołowa, ostrygi, nasiona zbóż, burak, cebula, szpinak, migdały, kalarepa, pomidory, winogrona, por, wiśnia, jabłko, pomarańcza, pyłek kwiatowy

( źródło: Apteka Natury –  Jadwiga Górnicka)

 

Suplementy diety CaliVita zawierające w swoim składzie miedź:

Power Mins
Senior Formula 
Full Spectrum 
Lion Kids Multivitamin + Vitamin D
Vital O 
Vital A 
Vital B 
Vital AB
Menopausal Formula 

 

ZAMÓWIENIE DLA KLUBOWICZÓW CALIVITA

ZAMÓWIENIE Z ZAPISEM DO KLUBU CALIVITA *

* Zapis do klubu Calivita nie zobowiązuje Cię do dalszych zakupów, nie ma żadnych dodatkowych kosztów, kupujesz kiedy chcesz i co chcesz w cenie klubowej tzn. 33% niższej od detalicznej. Pierwszy wymagany zakup z zapisem do klubu CaliVita na sumę co najmniej 85 zł (ceny klubowej).