Wpływ wolnych rodników na organizm

 

Obecnie uważa się, że uszkodzenie molekularne wywołane przez wolne rodniki (oksydacja), może być bezpośrednią przyczyną chorób. Gdziekolwiek się pojawią, wywołują „korozję, rdzewienie”, nawet we wlanym środowisku.
Wolne rodniki są niestabilnymi cząsteczkami, zawierającymi nieparzystą liczbę elektronów, które dążą do przywrócenia stanu prawidłowego, czyli parzystej liczby elektronów You my destiny. Z powodu tej aktywności wywołują szereg procesów oksydacyjnych, atakując stabilne składniki chemiczne. Uzupełniając elektrony z komórek otaczających tkanek, doprowadzają w efekcie do ich uszkodzenia. Elementy błon komórkowych są podatne na utlenianie, co wynika z ich struktury chemicznej. Bardziej precyzyjnie powinniśmy powiedzieć, że „jeł-czeją”, ponieważ powierzchnie błon komórkowych i organelli komórkowych są złożone min Odin 3.13.1 Download. z tłuszczów.
Głównym powodem starzenia się jest oksydacja organizmu. Zapobieganie lub odwrócenie tego procesu odwleka starzenie się organizmu. Im wyższą wartość ORP posiada żywność lub napoje, tym bardziej utleniają, postarzają organizm. ORP jest jednostką miary, która wyraża stopień utleniacza (Oxidation Re-duction Potential – potencjał utleniania-redukcji) http analyzer. Np. filiżanka świeżo wyciśniętych pomarańczy posiada wartość ORP rzędu -250 mV. Badania dowodzą, że regularne spożywanie świeżo przygotowanych soków warzywnych i owocowych zwiększa długość życia. Jednak rzadko spożywamy tak świeże soki, 1-2 filiżanki.

Rozwiązaniem może być picie wody jonizowanej, którą obecnie sami możemy przygotować z pomocą urządzenia do oczyszczania i jonizacji wody.

W zasadzie wolne rodniki są wytwarzane w przebiegu procesów metabolicznych: albo przy pomocy specjalnych białek (enzymów), albo w bezbiałkowych procesach biochemicznych. Mogą również pochodzić ze źródeł zewnętrznych (spaliny samochodowe, promieniowanie jonizujące, dym papierosowy, silne światło słoneczne, zatrucie toksynami i lekami, itp.). Reakcje wolnorodnikowe zachodzą w każdej komórce organizmu, lecz najważniejszymi narządami docelowymi są serce, naczynia krwionośne, mózg i nerwy, nerki, wątroba i płuca.

Wolne rodniki należą do dwóch dużych grup:

Reaktywne formy tlenu:
Rodnik ponadtlenkowy (‚O2-) – może pochodzić z cząsteczki tlenu w przebiegu oddychania mitochondrialnego
Rodnik hydroksylowy (‚OH) – może być wytwarzany podczas reakcji zapalnych zachodzących w tkankach
Reaktywne formy azotu:
Najlepszy przykład – wolny rodnik tlenku azotu (‚NO)
Istnieją również składniki, które nie posiadają wolnych niesparowanych elektronów, niemniej jednak są reaktywne i potrafią wchodzić w reakcje z molekułami biologicznymi (np. nadtlenek wodoru, kwas podchlorawy czy składniki zwane nadtlenoazotynami).
Organizm odkrył sposób wykorzystania wolnych rodników do własnych celów. Np. używa wolnych rodników do niszczenia mikroorganizmów, dostających się na jego teren. Leukocyty spieszą do intruzów i nagle w pobliżu komórek docelowych uwalniają duże ilości utleniaczy, wolnych rodników i innych reaktywnych składników (wybuch tlenowy), które niszczą komórkę docelową, ale często również nie przeżywa sam leukocyt.
Jeden ze składników uszkadzających komórki, produkowany przez leukocyty, nie jest niczym innym niż kwasem podchlorawym, który pod względem chemicznym jest identyczny z Cloroxem – popularnym środkim stosowanym do dezynfekcji. Innym ważnym wolnym rodnikiem, produkowanym przez leukocyty, jest rodnik ponadtlenkowy.
Poza procesami metabolicznymi, wolne rodniki są wytwarzane pod wpływem wielu innych czynników, np. w przypadku osłabienia systemu immunologicznego, regularnego spożycia alkoholu w dużych ilościach, przygotowania posiłków z użyciem tego samego oleju czy smalcu. Inne źródła powstawania wolnych rodnikówr to: palenie papierosów, ciężka praca fizyczna, nadmierna aktywność fizyczna, przewlekłe stany zapalne w organizmie, spożywanie chemicznie zanieczyszczonej żywności lub mocno chlorowanej wody pitnej.
Należy również wspomnieć o gumowych elementach w urządzeniach elektrycznych, zapobiegających oparzeniom czy materiałach budowlanych. Pod wpływem wysokich temperatur, z urządzeń tych ulatnia się wiele substancji, które wdychamy. Nie należy również zapominać o telefonach komórkowych, jak również o promieniowaniu anten radiowych i stacji nadawczych: osoby żyjące w takim środowisku powinny liczyć się z ryzykiem rozwoju chorób, powstałych w wyniku zwiększonej ilości wolnych rodników.

Najważniejsze antyoksydanty to:
Witamina C: znacząca z punktu widzenia obrony immunologicznej i procesów chemicznych na poziomie komórkowym.
Witamina E: odgrywa ważną rolę w ochronie błon komórkowych; hamuje utlenianie tłuszczów.
Beta karoten: neutralizuje wolne rodniki, zarówno wytwarzane przez organizm, jak i pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Tłumi w skórze wysoce aktywne molekuły tlenu, wytwarzane w wyniku promieniowania ultrafioletowego.
Koenzym Q10: współdziała z witaminą E, beta karotenem i selenem – substancje te, wzajemnie nasilając swoje właściwości, są bardziej skuteczne w walce z uszkadzającymi komórki wolnymi rodnikami.
Selen: w badaniu WHO, obejmującym 27 krajów, udowodniono, że pacjenci z nowotworami prawie zawsze cierpią z powodu niedoboru selenu.
Liczne elementy systemu antyoksydacyjnego zwiększają obronę organizmu wzmacniając wzajemnie swoje działanie. Witamina C regeneruje witaminę E, podczas gdy witamina E chroni wiązania chemiczne beta karotenu przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
Niektóre pokarmy: np. kakao, czekolada i czerwone wino – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym do pewnego stopnia chronią komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym, wywołanym przez kancerogeny, tak więc mają korzystny wpływ fizjologiczny. Obecne w owocach pierwiastki śladowe wspomagają funkcje narządów, metabolizm komórek oraz korzystnie wpływają na system immunologiczny.
Poza żywnością i suplementami diety o właściwościach antyoksydacyjnych, obecnie również dzięki alkalicznej wodzie jonizowanej możesz zrobić coś więcej dla swojego zdrowia.
(Nutrition&Health CVI 2008)