Owsiki (łac. Enterobius vermicularis)

 

zakażenie owsikami to chyba najbardziej rozpowszechniona choroba pasożytnicza u dzieci. Wywołują ją owsiki, małe robaki o długości 0,5-1 cm.
Dzieci zakażają się po połknięciu mikroskopijnej wielkości jaj owsika.
W jelicie człowieka z jaj wylęgają się larwy, które po 2-4 tygodniach przekształcają się w dojrzałe pasożyty. Dorosłe owsiki bytują w końcowym odcinku jelita cienkiego i w jelicie grubym. Samce giną po zapłodnieniu samic, samice natomiast wędrują w pobliże otworu odbytowego i tam podczas odpoczynku lub snu człowieka składają jaja w fałdach odbytu. Jedna samica owsika składa średnio 10000 jaj .

Już po 6-8 godzinach od momentu złożenia, jaja stają się zdolne do zakażenia kolejnego żywiciela. Pełzające w okolicy odbytu samice wywołują dokuczliwe swędzenie, które potęguje wydzielanie przez nie lepkiej cieczy ułatwiającej przyklejanie się jaj do błony śluzowej i skóry.
Swędzenie bywa tak silne, że nie pozwala dziecku zasnąć lub budzi je w nocy. Drapanie okolicy odbytu powoduje, że jaja owsika dostają się pod paznokcie lub przyklejają się do skóry rąk. W ten sposób mogą zostać przeniesione bezpośrednio do ust, na produkty spożywcze lub różne przedmioty codziennego użytku.
Z okolicy odbytu zarażonego dziecka jaja trafiają też na bielizną osobistą, pościel, na powierzchnię urządzeń w łazience, ubikacji itp.
Objawy zakażenia owsikami:
utrata apetytu i bóle brzucha , nudności, luźny stolec, nadpobudliwość, rozdrażnienie, zaburzenia snu, swędzenie okolic odbytu, stany zapalne skóry spowodowane drapaniem, · świąd oraz stany zapalne sromu i pochwy – jeżeli w tych miejscach zostały złożone jaja, moczenie nocne.

Wrażliwe na zarażenia są szczególnie małe dzieci oraz osoby z uszkodzonym układem odpornościowym przez różne choroby, używki czy leki.

Choroby pasożytnicze i infekcje występują częściej u osób z upośledzonym układem immunologicznym, powodując groźniejsze dolegliwości.

Diagnostyka:

Rozpoznanie potwierdza stwierdzenie obecności pasożytów w kale lub w okolicy odbytu (czasami można zaobserwować samice owsika w fałdach wokół odbytu – w nocy, u śpiącego od ok. 1-2 godzin dziecka) lub znalezienie jaj pasożyta (w badaniu pod mikroskopem). Samica owsika ma ok. 10 mm długości (samiec – ok. 3 mm), jest więc całkiem spora i „namierzalna”.

Choroby pasożytnicze i infekcje występują częściej u osób z upośledzonym układem immunologicznym, powodując groźniejsze dolegliwości.
Jak zabezpieczyć się przed pasożytami.

Przede wszystkim zachować higienę:

 • dokładnie myć ręce przed jedzeniem, przed przygotowywaniem posiłków, po wyjściu z ubikacji, po zabawie z psem lub kotem, po zabawie w piaskownicy, po pracy w ogrodzie
 • obcinać krótko paznokcie
 •  nie używać wspólnych ręczników
 •  często zmieniać bieliznę osobistą i pościelową
 • utrzymywać w czystości łazienki, ubikacje, kuchnie i inne pomieszczenia związane z przygotowywaniem posiłków
 • tępić owady i gryzonie przenoszące jaja i cysty pasożytów
 • dokładnie myć warzywa i owoce, szczególnie spożywane w stanie surowym
 • płukać owoce leśne i grzyby
 • nie jeść surowego lub niedogotowanego mięsa
 • jeśli karmi się psy odpadkami poubojowymi, należy odpadki przedtem ugotować
 • psy i koty okresowo odrobaczać
 • nie nawozić upraw fekaliami ludzkimi
 • okresowo zmieniać piasek w piaskownicach, w których bawią się dzieci, nawet silne mrozy nie niszczą jaj pasożytów!
 • zabezpieczać piaskownice siatką, aby uniemożliwić zanieczyszczenie ich odchodami psów i kotów

Suplementy diety, które mogą pomóc w zwalczaniu pasożytów i w działaniu profilaktycznym

Paraprotex (kompleks roślinny)
AC Zymes (żywe kultury bakterii)
Nopalin (błonnik) lub Green Care (lucerna siewna)
Oxymax (stabilizowany tlen)
Ocean 21 (algi) lub Spirulina Max (algi)