Nadciśnienie

 

Żeby zrozumieć co to jest nadciśnienie tętnicze, krótka wzmianka o układzie krążenia.  Układ krążenia człowieka składa się z dwóch obiegów dużego (obwodowego) i małego (płucnego) Premier cc download.  Wszystkie naczynia krwionośne doprowadzające krew do serca nazywamy – żyłami, wszystkie naczynia krwionośne wyprowadzające krew z serca nazywamy – tętnicami 다빈치 리졸브 다운로드.
Ciśnienie krwi w tętnicach w czasie skurczu serca nosi nazwę ciśnienia skurczowego albo maksymalnego, w czasie rozkurczu – ciśnienia rozkurczowego (wartość niższa) 시카리오 암살자의 도시 다운로드. Różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym nosi nazwę ciśnienia tętna.

 

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wartości pomiarów w spoczynku interpretujemy następująco:
ciśnienie tętnicze normalne: skurczowe do 140 mm Hg, rozkurczowe do 90 mm Hg
wartości graniczne: skurczowe 140–160 mm Hg, rozkurczowe 90–95 mm Hg
 nadciśnienie tętnicze: skurczowe powyżej 160 mm Hg i rozkurczowe powyżej 95 mm Hg.

 

Nadciśnienie to stan, w którym serce pracuje z większym wysiłkiem, niż jest to potrzebne. Bije zbyt silnie i ciśnienie skurczowe jest za wysokie. Inną przyczyną nadciśnienia są zbyt wąskie (lub zwężone miażdżycą) naczynia krwionośne nóg, co hamuje przepływ krwi do góry i zwiększa ciśnienie rozkurczowe krwi. Również chore nerki wytwarzają substancję zwężającą naczynia, co powoduje nadciśnienie.

 

Jakie są objawy nadciśnienia.

Nie ma żadnych specyficznych dla nadciśnienia objawów chorobowych. Najczęściej wysokie ciśnienie tętnicze nie jest odczuwane i wiele osób czuje się, mimo podwyższonego ciśnienia, przez długi czas dobrze.

Objawy, które bywają wymieniane przez pacjentów z nadciśnieniem to:
uczucie kołatania i bóle w okolicy serca, bóle i zawroty głowy, duszność, pobudzenie lub zmęczenie i senność, migotanie przed oczami, ucisku w głowie, uczucie ogólnego, wewnętrznego niepokoju.
Te objawy mogą również wystąpić niezależnie od podwyższonego ciśnienia tętniczego.Często podwyższone ciśnienie stwierdzane jest przypadkowo.
Powikłania wynikające z nadciśnienia krwi to: choroba wieńcowa, udar mózgu, niewydolność krążenia i uszkodzenie nerek.
Rozróżnia się nadciśnienie tętnicze pierwotne i wtórne.
Nadciśnienie pierwotne – zwane też samoistnym – przyczyna jak dotąd nie została dokładnie poznana. Mniej więcej 95% osób z podwyższonym ciśnieniem krwi ma nadciśnienie tętnicze pierwotne. Osoby z takim nadciśnieniem są ogólnie zdrowe – ich reakcje fizjologiczne są poprawne, stan układu nerwowego jest prawidłowy, a pomimo to wysokość ciśnienia jest zbyt duża! Jako potencjalnych sprawców nadciśnienia wymienia się: dziedziczenie, (tj. występowanie nadciśnienia w bliskiej rodzinie), menopauzę, która przyśpiesza miażdżycę, złą dietę pełną np. słonych potraw, stres, otyłość, regularne spożywanie alkoholu i przyjmowanie niektórych leków, np. „pigułek” antykoncepcyjnych lub preparatów zawierających sterydy.Nadciśnienie pierwotne dotyczy 80–90 proc. wszystkich osób z nadciśnieniem.

Nadciśnienie wtórne – to nadciśnienie jest wysoce niebezpieczne dla zdrowia. Powinno być jak najwcześniej wykryte. Przyczyną jest substancja wydzielana przez chore nerki, która obkurcza silnie naczynia krwionośne i tym samym podnosi ciśnienie krwi. Ponadto chore nerki źle regulują ilość wody i sodu – składnika soli kuchennej – co dodatkowo podnosi wartość ciśnienia w górę.  Wraz z solą zostaje zatrzymana woda co bezpośrednio wpływa na wzrost ciśnienia.


Strony: 1 2Dalej >>