Nadciśnienie

 

Choć nadciśnienie tętnicze nie boli, jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia. Zwiększony napór krwi na ścianki tętnic ułatwia procesy miażdżycowe i stale zagraża oderwaniem dużej płytki miażdżycowej a w konsekwencji zawału lub udaru mózgu Premier cc download. Ostrzegawczymi sygnałami organizmu, mogącymi mieć związek z nadciśnieniem tętniczym, są: częste odczuwanie bólu głowy, ucisku w głowie, migotanie przed oczami, uczucie ogólnego, wewnętrznego niepokoju 다빈치 리졸브 다운로드.
Wiele przypadków wysokiego ciśnienia tętniczego jest uwarunkowanych obciążeniami rodzinnymi.
Innymi czynnikami ryzyka są: nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, stresy, palenie papierosów i spożywanie alkoholu 시카리오 암살자의 도시 다운로드. Zaburzenia w ciśnieniu krwi mogą też wywoływać niewłaściwe stężenia minerałów w organizmie.

Ostatnio medycyna udokumentowała decydujący wpływ fizjologicznego układu regulacyjnego złożonego z trzech substancji – reniny-angiotensyny-aldosteronu (RAA) na powstawanie samoistnego nadciśnienia tętniczego.
Angiotensyna w tym układzie regulacyjnym jest czynnikiem podwyższającym ciśnienie krwi. Kiedy pod wpływem reniny tzw. enzymu konwertującego angiotensyna I przekształci się w angiotensynę II, spowoduje tym nie tylko skurcz naczyń krwionośnych i wzrost ciśnienia krwi, lecz zablokuje także syntezę ważnego dla układu krążenia związku chemicznego – tlenku azotu.
Angiotensyna II należy do najsilniejszego ze wszystkich znanych związków zwężających naczynia krwionośne i tym samym podnoszącym ciśnienie krwi. Angiotensyna II pobudza nerki do wytwarzania aldosteronu – silnego hormonu, który zatrzymuje jony sodu i wodę w krwi i dodatkowo podnosi ciśnienie krwi.

 

Tlenek azotu pełni wiele ważnych funkcji w układzie krążenia krwi.

serce3Tlenek azotu nie tylko poszerza naczynia krwionośne i w ten sposób obniża ciśnienie tętnicze, ale od równowagi pomiędzy tym związkiem a angiotensyną II zależy ochrona tętnic przed procesami miażdżycowymi.
Niebezpieczny dla śródbłonka naczyń jest nadmiar angiotensyny II, powoduje bowiem uszkodzenia ścian naczyń.
Miażdżyca w tej fazie, uznawanej za główną – to przede wszystkim proces gromadzenia się lipidów w przestrzeni podśródbłonkowej (po ich wcześniejszym osadzeniu się na gładzi naczynia.) Zapoczątkowuje to proces zapalno-proliferacyjny, który „psuje” ściany tętnic i przyśpiesza narastanie blaszki miażdżycowej.
Ważna jest ochronna rola tlenku azotu dla ścian naczyń krwionośnych.
Odpowiedni poziom tego związku we krwi zapobiega wspomnianej na wstępie agregacji płytek krwi i utlenianiu cholesterolu zawartego w lipoproteinach niskiej gęstości LDL, a tym samym powstawaniu warunków sprzyjających odkładaniu się lipidów na ścianach naczyń i tworzeniu się ognisk miażdżycowych.
Jak widać, niesprawny układ regulacyjny RAA z nadmiernie aktywnym enzymem konwertującym może powodować warunki sprzyjające miażdżycy, wraz z wszystkimi jej groźnymi dla serca i układu krążenia następstwami.

Niestety w licznych badaniach stwierdzono, że rozregulowywanie się tego układu ma często miejsce w różnych chorobach serca, co przyśpiesza niekorzystną przebudowę naczyń krwionośnych (pogrubienie ścianek) oraz narastanie blaszki miażdżycowej.
Szczególne znaczenie w rozwoju miażdżycy ma wspomniany na wstępie układ krzepnięcia krwi.
Nadmiar enzymu konwertującego i angiotensyny II wywołuje wzmożone krzepnięcie krwi, co ułatwia przyleganie (adhezję) płytek krwi i ich agregację (zlepianie się), co inicjuje miażdżycę. Nadmiar płytek we krwi zwiększa ryzyko narastania zakrzepu na niestabilnej blaszce miażdżycowej, co zagraża ostrym incydentem wieńcowym – zawałem.

Zauważono też wyraźną zależność pomiędzy wiekiem i płcią, a tendencją do rozregulowywania się układu RAA wskutek nadmiernej aktywności enzymu ACE.
Np. chłopcy i mężczyźni mają wyższy poziom enzymu, niż dziewczęta i kobiety. Poziom enzymu rośnie jednak nie tylko z wiekiem – wzrasta również u chorych z cukrzycą i hiperlipidemią (nadmiarem lipidów i cholesterolu we krwi). Niestety tendencja do przekazywanie tej niekorzystnej dla układu krążenia cechy jest dziedziczna.
/ Fragmenty oprac. mgr Edward Ozga Michalski
konsultacja prof. dr hab. med. Andrzej Danysz /

 

Składniki aktywne mogące sprzyjać utrzymywaniu prawidłowego ciśnienia krwi:
potas, magnez, wapń
błonnik pokarmowy
witamina A, E, C i beta-karoten
koenzym Q10
kwasy tłuszczowe omega-3
galusan epigalokatechiny (zawarty w zielonej herbacie)
czosnek
różeniec górski
ekstrakt z liści oliwki europejskiej

 

Suplementy diety Calivita zawierające składniki aktywne mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia:

Polinesian Noni  (sok z owocu Noni) i tlenek azotu
Garlic caps  (czosnek z pietruszką)
Triple Potency Lecithin  (lecytyna)
Omega 3(NNKT)

Rhodiolin (różeniec górski)
L-Lysine Plus  (lizyna i wit C)
Super Coenzym Q10 Plus  (koenzym Q10)
Sublingual CoQ10  (koenzym Q10)
Cholestone  (olej lniany, czosnek, wit C, wit E, lecytyna, pektyny z jabłek)
Nopalin  (sproszkowany kaktus – błonnik)

 

Uwaga: Podane suplementy są jedynie sugestią i nie mogą zastąpić porady lekarskiej. Pamiętaj w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.


Strony:Wstecz 1 2